BR header.jpg

Program Badania + Rozwój

Innowacyjność Polskiej gospodarki

Nasze najistotniejsze wyzwania w funkcjonowaniu Fundacji Frankor uwzględniające uwarunkowania i przemiany jakim podlega sektor nauki w Polsce to wsparcie programów typu B+R.
Rolę Fundacji w systemie rozwoju nauki w Polsce należy analizować w kontekście perspektywy finansowej UE 2018-2020.To ostatnie tak znaczące dofinansowanie ze środków unijnych dla Polski.
Wsparcie polskich jednostek naukowych oraz przedsiębiorstw w rozwijaniu ich zdolności do tworzenia i wykorzystywania rozwiązań opartych na wynikach badań naukowych w celu nadania impulsu rozwojowego gospodarce i z korzyścią dla społeczeństwa.

Komercjalizacja wyników prac B+R powstających w spółkach innowacyjnych wymaga pośrednictwa i wsparcia ze strony instytucji silnie powiązanych i współpracujących z sektorem prywatnym. Do takich organizacji należą instytucje otoczenia biznesu tworzone zarówno przez jednostki badawcze i uczelnie, jak i samorządy oraz sektor prywatny. Warto pamiętać, że większość skutecznych komercjalizacji wyników prac B+R powstających w spółkach zachodzi właśnie dzięki pośrednictwu. Współpraca bowiem sektora nauki z sektorem biznesu staje się kluczowym elementem zapewnienia skutecznej komercjalizacji wyników prac B+R i będzie jednym z najważniejszych priorytetów w nowej perspektywie finansowej 2018–2020. Należy nadmienić, że skuteczność działań tych instytucji zależy przede wszystkim od sprawności konkretnych jednostek i osób w nich zaangażowanych, a w szczególności od jakości personelu zarządzającego danymi organizacji. Badania naukowe i ich rozwój to idealnie wpisuje się w statut naszej Fundacji.

Nauka jest jednym z rodzajów wiedzy ludzkiej. Pod względem poznawczym wydaje się być wiedzą najlepszą, najbardziej adekwatnie opisującą rzeczywistość. Ta działalność ludzka jest ścisłe związana z badaniami i rozwojem. To właśnie badania i rozwój tworzą naukę. W zakresie działań B+R najbardziej znaczącą instytucją w Polsce jest Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) podlegające Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego. To właśnie NCBiR jest odpowiedzialne za rozdysponowanie środków unijnych w ramach dotacji dla przedsiębiorstw. Dofinansowanie UE przewidziane na lata 2014-2020 uwzględnia wielką pulę na działania B+R w ramach kilku programów, ale przede wszystkim Programu Inteligentny Rozwój (PO IR). Jego budżet wynosi ponad 35 mld złotych, a główny cel to wzrost innowacyjności polskiej gospodarki przez zwiększenie nakładów na badania i rozwój ponoszonych przez przedsiębiorstwa.

Wejście na rynek z innowacyjnym produktem, który spotka się z pozytywnym przyjęciem przez konsumentów to jedna kwestia. Inną stanowi konieczność cyklicznego ulepszania oferowanego asortymentu, tak, aby wciąż znajdował nabywców, a firma utrzymała swoją rynkową konkurencyjność. Prowadzenie działań z zakresu B+R – „badań i rozwoju” – jest do tego nieodzowne, ale wiąże się z koniecznością poniesienia znacznych kosztów. Przedsiębiorcy mogą jednak sięgnąć po dotacje ze środków UE w celu finansowania tego typu działań.

Działania z zakresu „badań i rozwoju” podzielić można na trzy rodzaje. Po pierwsze, mogą być one prowadzone tylko w celu uzyskania nowej wiedzy, ale bez nakierowania ich na praktyczne jej wykorzystanie. Mają więc charakter badań teoretycznych i eksperymentalnych. Po drugie, prace B+R mogą z założenia być realizowane właśnie w celu wykorzystania zdobytej wiedzy do opracowania i wdrożenia nowych produktów lub usług, albo znaczącego ulepszenia już istniejących. Nazywane są one wówczas badaniami przemysłowymi lub stosowanymi (przy czym to drugie określenie jest już obecnie rzadziej używane). Po trzecie, wyodrębnić można też badania rozwojowe. W tym przypadku chodzi o nabywanie już istniejącej wiedzy i takie jej wykorzystanie (np. poprzez łączenie wyników różnych badań), aby wykorzystać ją do opracowania nowych lub ulepszonych produktów i usług. Nie każde ulepszenie np. linii produkcyjnej będzie można jednak uznać za wynik prac rozwojowych – nie będą nimi te modernizacje, które mają charakter rutynowy i okresowy. Różnica między badaniami teoretycznymi a badaniami przemysłowi jest jasna.